Transport zwierząt - KMTMeat

Masz pytania?

Tel/Fax: +48 56 678 15 49

Tel/Fax: +48 56 646 16 02

Napisz do nas:

E-mail: piotr@kmtmeat.pl

E-mail: handlowy@kmtmeat.pl

Adres:

ul. Wapienna 20

87-100 Toruń

Aktualność

Transport zwierząt

Pierwszą czynnością, która musi zostać poprawnie wykonana w procesie uboju zwierząt rzeźnych jest przewóz zwierząt. Proces przewozu zwierząt do zakładu ubojowego jest dla zwierząt wyjątkowo stresujący. Przyzwyczajeni do diametralnie innych warunków stosowanych podczas chowu – są narażone na duży stres i zmęczenie, co je osłabia i może doprowadzić do złej kondycji fizycznej.

Warunki transportowania zwierząt rzeźnych zostały określone w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniające dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97. Zgodnie z Rozporządzeniem transportowane mogą być tylko zwierzęta zdolne do podróży.

Podczas transportu zwierząt rzeźnych musi zostać właściwa wentylacja, zaspokajająca potrzeby zwierząt przy szczególnym uwzględnieniu liczby i typu transportowanych zwierząt oraz spodziewanych warunków pogodowych podczas podróży. Kontenery powinny być składowane w sposób zapewniający stałą wentylację.

Podczas transportu zwierzęta muszą otrzymywać wodę, karmę i należy im umożliwić odpoczynek, odpowiednie dla ich gatunku i wieku, w stosownych odstępach czasu. Jeśli nie zaznaczono inaczej, powinny być karmione w odstępach 24 godzin, natomiast pojone przynajmniej co 12 godzin. Woda i karma muszą być dobrej jakości oraz muszą być podane zwierzętom w sposób minimalizujący zanieczyszczenie. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż zwierzęta muszą przyzwyczaić się do sposobu karmienia i pojenia.

Środki transportu muszą być odpowiednio wyposażone, mieć określoną konstrukcję i powierzchnię dostosowaną do gatunku zwierząt. Transport zwierząt musi być realizowany bez opóźnień.